Phone +48 721 639 074 Paper plane kontakt@restartkariery.pl
Myślenie projektowe to nie design thinking

Myślenie projektowe to nie design thinking

  • Nowe zawody powstają jako odpowiedź na potrzeby firm związane m.in. z:

 

analizą danych, Big Data, AI, transformacją, działaniami online, bezpieczeństwem danych itd.

 

  • Jako pracodawcy szukamy osób potrafiących myśleć kreatywnie i praktycznie zarazem
  • Jako pracownicy ciągle uczymy się współpracować z technologią
  • Niezależnie od roli potrzebujemy nauczyć się zarządzania całym ładunkiem informacyjnym jaki do nas trafia na co dzień
  • Wszechobecna klientocentryczność wymaga od każdego z nas wielowymiarowego spojrzenia oraz mariażu empatii z twardymi wskaźnikami
  • Zmienność rynku znalazła swoją odpowiedź w zwinności
  • Do tego chcemy pracować z tymi, którzy są nie tylko świadomi biznesowo ale też będą zaangażowani, będą traktować powierzaną im pracę tak jakby to była ich firma

 

Pracodawcy szukają w kandydatach kompetencji pokrywających powyższe zapotrzebowanie i jedną z nich jest myślenie projektowe.

 

Czy oznacza to, że teraz każdy z nas musi odbyć obowiązkowo szkolenie z zarządzania projektami? Niekoniecznie.

 

Myślenie projektowe (często wąsko rozumiane jako umiejętność pracy metodą design thinking) to kompetencja a właściwie cały zestaw kompetencji potrzebny do tego aby:

 

  • realizować odpowiednio zaplanowane wcześniej cele,
  • osiągać wymierne rezultaty
  • czerpać z powyższych określone korzyści
  • realizować i ulepszać strategię firmy którą tworzymy zarówno jako właściciele jak i pracownicy
     

Myślenie projektowe to działanie z sensem.
 

To prosty i logiczny sposób myślenia, wymagający sensownych reakcji w złożonym otoczeniu.

 

LOGIKA PROJEKTOWA (1)

 

Żyjąc w biznesowej „bieżączce” potrzebujemy raz na jakiś czas odejść kilka kroków dalej, spojrzeć z dystansu na to co robimy i sprawdzić czy nadal ma to sens. Sens nie tylko dla nas, przede wszystkim dla odbiorcy oraz otoczenia.

 

Co składa się na #myślenieprojektowe:

 

1. umiejętność identyfikacji problemu a do tego potrzebna jest umiejętność analizowania potrzeb u odbiorców. A jeśli o potrzebach mówimy to przydałoby się aktywne słuchanie i adekwatne zadawanie pytań

 

2. umiejętność wyznaczania celów zgodnych z potrzebami odbiorców i interesariuszy. Świadomość zmiany jaka dzięki tym celom ma szansę nastąpić. Identyfikacja oczekiwanych rezultatów i wpływu na otoczenie, wykraczającego daleko poza moment osiągnięcia celu

 

Jeśli padają słowa interesariusze i otoczenie przydałaby się umiejętność obserwacji otoczenia, zbierania danych i wyciągania wniosków. Dostrzegania tego co może wpłynąć zarówno na sukces jak i na porażkę…

 

A jeśli z kolei dotykamy sukcesu i porażki dobrze jest mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego jakimi zasobami dysponujemy zarówno kompetencyjnymi (u siebie i innych) jak i materialnymi. Każda podróż z punktu A do punktu B potrzebuje nie tylko trasy ale też określonych umiejętności, sprzętu, paliwa i ludzi…

 

3. Kolejnym elementem jest umiejętność planowania biorąca pod uwagę zarówno czas jak i pieniądze.

 

4. To wszystko wymaga umiejętności zderzania tego co robimy z cząstkowymi efektami jakie osiągamy czyli monitorowania

 

5. Wisienką na torcie jest zebranie wiedzy na temat tego co się sprawdziło, co nie, co utrzymujemy przy kolejnych działaniach, co odpuszczamy, co wchodzi na stałe jako dobra praktyka a co jest antywzorcem.

 

I tu mogłabym postawić kropkę.

 

Oczywiście nie postawię. Dlaczego? Ano dlatego, że tak jak projekt nie jest zawieszony w próżni i wymaga świadomości istnienia szerszego kontekstu tak samo ty jako pracownik nie jesteś sam. Twoje działania wpływają na innych. Stąd musisz umieć się z tymi innymi dogadywać, zarządzać nimi, komunikować się, motywować, być asertywnym, wiedzieć jak rozwiązywać konflikty, radzić sobie z niejednoznacznością itd. Oczywiście wchodzimy już w pole innych kompetencji, natomiast nie możemy ich tutaj nie przywołać.

 

Dlatego myślenie projektowe z jednej strony jest zestawem określonych kompetencji, natomiast to czego pracodawca finalnie będzie oczekiwał po kandydacie jest uzależnione od charakteru i potrzeb organizacji oraz ludzi, którzy ją tworzą.

 

Jeśli identyfikujesz się ze sposobem myślenia i działania, które przedstawiłam powyżej możesz stwierdzić, że masz zalążek myślenia projektowego. To w jakim stopniu jest rozwinięta u ciebie ta kompetencja możesz w prosty sposób sprawdzić weryfikując swój kapitał zawodowy.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak możesz to zrobić samodzielnie obejrzyj to video

 

Jakie inne kompetencje „lubią się” z myśleniem projektowym?

 

Na pewno przywołane już myślenie analityczne, myślenie krytyczne, myślenie kreatywne, empatia, przyjmowanie punktu widzenia odbiorców, praca zespołowa, ciekawość, optymizm.

 

To czego potrzebujesz aby wzmacniać i rozwijać logikę projektową to:

 

  • świadomość kontekstu, w jakim działasz,
  • rozumienie zasad działania gospodarki,
  • świadomość szans i wyzwań stojących przed pracodawcami i organizacjami.

 

W czasach kiedy wszystko jest określane projektem łatwo jest „zgubić” proces. Aby nie działać na zasadzie "Jakoś to będzie, bo jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było (J. Hasek)" musimy umieć działania projektowe osadzać w procesach, bo to one są trzonem biznesu.

 

Dlaczego warto abyś przeanalizował tę kompetencję?

 

Pracodawcy szukają tej kompetencji na rynku pracy nie tylko przy okazji rekrutacji do roli project managera. Myśleć projektowo oznacza posiadać pewne cechy oraz postawę, które wspierają umiejętności specjalistyczne oraz uwzględniają kontekst w jakim powyższe są używane.

 

Upraszczając wiesz kim jesteś, jaki jesteś, co potrafisz, jak to co posiadasz możesz użyć w otoczeniu, w którym pracujesz. Jak całość działań wpływa na otoczenie i co z tego co będzie ich efektem będzie można zacząć stosować regularnie.

 

Dodatkowo wiele osób, które najczęściej mają za sobą kilkunastoletnie czy ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w różnych branżach i na różnych stanowiskach, lub te, które część życia przepracowały na etacie część na tzw. swoim i chcą znowu wrócić na etat, nie wiedzą, że tak naprawdę myślą i działają projektowo, co śmiało może stanowić aktualnie o ich przewadze na rynku pracy.

 

Podsumowując:

 

  • Sprawdź na ile identyfikujesz się z powyższym sposobem myślenia i działania
  • Zweryfikuj swoje doświadczenie i znajdź dowody na posiadanie tej kompetencji (sprawdź jak to zrobić tutaj)