Phone +48 721 639 074 Paper plane kontakt@restartkariery.pl
Bazowe CV – czym jest i do czego służy? | cz. 1

Bazowe CV – czym jest i do czego służy? | cz. 1

W przygotowywaniu CV najczęściej spotykam się z dwoma strategiami. Pierwszą z nich jest pisanie CV jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwania ofert pracy.  Druga strategia polega na wyszukiwaniu ogłoszeń, a gdy trafi się to właściwe, następuje przeskok do szybkiego, chaotycznego przygotowywania CV tak, by tylko zdążyć wysłać je w terminie :) .  

 

Która z tych strategii jest najlepsza? Moja odpowiedź brzmi - żadna.  

 

W pierwszej sytuacji pisanie CV, gdy nie wiesz na jaką konkretnie ofertę zamierzasz aplikować jest bezcelowe. Skoro CV ma być odpowiedzią na konkretną ofertę pracy, czyli na specyficzne wymagania, zakres obowiązków i opis stanowiska, to jak chcesz przygotować CV nie wiedząc czego potrzebuje druga strona?

 

To tak, jakby pójść do lekarza z bólem gardła, a następnie bez badania i pytania o to, co dokładnie jest kłopotem,  zostać przekierowanym do dermatologa, bo to przecież też lekarz.   

 

Natomiast druga strategia, w której najpierw namierzasz ofertę pracy, a potem w pośpiechu tworzysz CV, by tylko zdążyć w terminie, także mija się z celem :) . Dlaczego? Często CV pisane w pośpiechu, pod presją czasu, nie jest skuteczne, bo nie jest skrupulatnie przygotowaną odpowiedzią na konkretną ofertę. 

 

Podczas przygotowywania aplikacji z klientami, najczęściej stosuję nieco inną strategię. Wprawdzie zajmuje ona więcej czasu, ale korzyści są niewspółmierne. 

 

 

Mowa o bazowym CV (portfolio).  

 

 

Bazowe CV to po prostu zbiór wszelkich informacji o Twoim  życiu zawodowym, o aktywnościach pozazawodowych, zainteresowaniach, osiągnięciach, kompetencjach, które już w dokumencie pisane są językiem korzyści. Dokument ten powinien zawierać konkretne argumenty i wskaźniki, po prostu przykłady z życia jasno wskazujące, że posiadasz dane kompetencje. 

 

Na co zwraca uwagę manager przeglądający twoje CV?

 

Kiedy już uporamy się za bazowym CV, które zawiera sekcje podobne do standardowego CV (jednak bardziej rozbudowane), mamy gotowy materiał do stworzenia odpowiedzi na wybraną przez siebie ofertę pracy. Z utworzonego bazowego CV wyciągamy najważniejsze informacje - kluczowe dla potencjalnego rekrutera, które będą rzetelną odpowiedzią na wymagania i zakres obowiązków wskazany w ofercie. Bazowe CV zawsze traktujemy jako worek zasobów, z którego wyciągamy najważniejsze elementy.  To tak jakbyśmy dostali pełen wór klocków, ale w zależności od tego, co chcemy z nich zbudować - wyciągamy odpowiednie elementy.  Dokładnie tak samo jest z bazowym CV :) .

 

Praca włożona w napisanie bazowego CV przyniesie owoce, które docenisz  szczególnie w sytuacji, gdy okaże się, że szybko trzeba odpowiedzieć na pojawiającą się niespodziewanie ofertę. 

 

 

Pamiętaj! Bazowe CV powinno być nieustannie aktualizowane, by nie umknęły Ci  ważne sytuacje, wyzwania, zadania, projekty, pochwały, wyniki.

 

 

Ja korzystam z dokumentu na Google Dysk, by w razie potrzeby, mieć szybki dostęp do swojego bazowego CV. 

 

Aktualizowanie danych, to ważna rada ;). Serio,  po pięciu latach z Twojej pamięci umknie  wiele drobnych i większych zawodowych sukcesów.  Lepiej więc je zapisać i nie skorzystać, niż nie zapisać i pozbawić się możliwości wykorzystania mocnego argumentu w rekrutacji! 

 

Wysyłasz CV? Sprawdź checklistę, z którą musisz się koniecznie zapoznać!

 

Życzę  tylu rozpisanych kompetencji i osiągnięć, aby zabrakło Ci  miejsca na dysku ;) .

 

 

Anna Rduch - Ekspertka Restart Kariery

 

 

P.S. O elementach bazowego CV, nad którymi warto się pochylić, napiszę w kolejnym artykule. 

Tagi:

#Kariera, #CV