Phone +48 721 639 074 Paper plane kontakt@restartkariery.pl
Kariera (nie) uwiera: Co robić gdy rekruter nie oddzwania?

Kariera (nie) uwiera: Co robić gdy rekruter nie oddzwania?

Rozmowa kwalifikacyjna bardziej przypomina taniec niż sprzedaż. Jest spotkaniem dwóch osób, usiłujących zdecydować, czy dobrze im będzie razem na wspólnej drodze.

 

Chcesz się dowiedzieć CO NALEŻY ZROBIĆ „PRZED” ROZMOWĄ KWALIFIKACYJNĄ – przeczytaj tutaj

 

Pięć głównych pytań, na które pracodawca chce uzyskać odpowiedź podczas procesu rekrutacji:

 

Z jakiego powodu interesuje cię ta praca a nie inna? (dlaczego to stanowisko, dlaczego ta firma, twoje plany rozwoju kariery, powód odejścia z poprzedniej pracy)

Co możesz zrobić dla organizacji? (jak do tej pory pomagałeś pracodawcom w rozwiązywaniu ich problemów, jak przyczyniałeś się do rozwoju firm, w których pracowałeś, jak radziłeś sobie z sytuacjami trudnymi, co ci się podobało w poprzedniej pracy)

Jakim człowiekiem jesteś? (jak współpracujesz z innymi, jak radzisz sobie z konfliktami, jak wyobrażasz sobie pracę w organizacji, do której aplikujesz, jakie cechy wykazujesz we współpracy z innymi, z jakiego powodu interesuje cię firma, do której aplikujesz)

Co ciebie wyróżnia spośród innych, którzy biorą udział w rekrutacji? (twoje mocne strony, co robisz szybciej, staranniej, efektywniej, skuteczniej, ponadprzeciętnie)

Czy stać nas na twoje oczekiwania zarówno finansowe, jak i rozwojowe? (ile chcesz zarabiać, jak siebie widzisz w tej firmie za pięć lat, jak chcesz się rozwijać, czego oczekujesz od swojego pracodawcy)

 

CO NALEŻY ZROBIĆ „PO” ROZMOWIE KWALIFIKACYJNEJ

 

Większość osób, z którymi rozmawiam, nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, co robią po rozmowie kwalifikacyjnej oprócz tego, że po prostu czekają. To błąd. Dlaczego? Ten czas jest również bardzo istotny w trzech przypadkach: nie otrzymania oferty pracy, braku informacji o wyniku rekrutacji, otrzymania pracy.

 

PRZYPADEK 1 – NIE DOSTAŁEŚ PRACY

 

Ewaluacja. Jeśli po wyjściu z rozmowy wykonałeś ewaluację spotkania możesz domniemywać, jakie punkty zaważyły na tym, że tym razem nie zwyciężyłeś. Chcąc wyjść z tarczą, dobrze jest podejść do zagadnienia poznawczo i zadać sobie pytania: „co zrobię inaczej, co rozwinę, jak to, czego się dowiedziałem, może mi pomóc w jeszcze bardziej skutecznym szukaniu pracy”. Jak zrobić ewaluację rozmowy kwalifikacyjnej dowiesz się za chwilę.

 

Feedback. Zadzwoń do rekrutera i poproś o informację zwrotną związaną z powodem odrzucenia twojej aplikacji. Możesz po prostu powiedzieć, że nadal bardzo zależy ci na podjęciu współpracy z tą akurat firmą i zapytać, jakie kompetencje możesz rozwinąć, aby móc stanąć do kolejnego procesu rekrutacji.

 

Podziękowanie. Podziękuj za spotkanie. Jeśli twoim rozmówca był pracownik organizacji/firmy, zostawisz po sobie dobre wrażenie. Jeśli była to osoba zatrudniona z zewnątrz firmy, do przeprowadzenia danej rekrutacji, pamiętaj, że prowadzi ona takie zlecenia dla innych klientów. Być może dla nich byłbyś odpowiednim kandydatem. Podziękowanie za spotkanie zawsze robi dobre wrażenie, dodatkowo może być okazją do zapytania o pozwolenie na bycie w kontakcie i zadeklarowanie twojej gotowości do udziału w innych projektach rekrutacyjnych.

 

PRZYPADEK 2 – BRAK INFORMACJI DOTYCZĄCEJ WYNIKÓW REKRUTACJI

 

Jest już po terminie, a ty wciąż nie wiesz, czy otrzymasz ofertę pracy. Szczerze mówiąc to fatalna sytuacja i nie powinna mieć miejsca. Niepewność może być gorsza niż pewność, że cię nie zatrudnili. Ta pierwsza potrafi skutecznie ograniczać działanie, którego potrzebujesz, aby znaleźć pracę. Niemniej zdarza się, że brak informacji zwrotnej po rozmowie kwalifikacyjnej wcale nie musi oznaczać, że wypadłeś z procesu rekrutacji.

 

Być może przyczyną ciszy jest:

 

- Finalna decyzja o zatrudnieniu/odrzuceniu kandydata należy do menedżera/właściciela, który nie uczestniczył osobiście w rekrutacji. W jego grafiku mogą pojawić się inne zadania, w danym momencie ważniejsze dla niego z punku widzenia biznesu. W takiej sytuacji osoba rekrutująca nie jest w stanie przekazać informacji w umówionym z kandydatem dniu.

 

- Zdarza się, że decyzja o zatrudnieniu/odrzuceniu kandydata musi być zatwierdzona przez osoby trzecie, np. przełożonego, a on jest akurat na urlopie lub zwolnieniu lekarskim. Osoba rekrutująca nie jest w stanie dotrzymać umówionego terminu przekazania informacji.

 

- Zanim kandydatowi zostanie przekazana informacja o zatrudnieniu, organizacja musi rozstać się z pracownikiem zajmującym dotychczas dane stanowisko. Ten proces może się przedłużyć, co wcale nie musi być wiadome w chwili uzgadniania terminu przekazania informacji.

 

- Życie jest życiem, a biznes jest nieprzewidywalny. Cytując klasyka, być może dzień rekrutera wygląda tak: „Nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem” i mimo że umówił się na przekazanie informacji „jest zarobiony”.

 

- Może zająłeś dające szansę 2. lub 3. miejsce. Zadzwonią do ciebie dopiero po zakończeniu negocjacji z innym kandydatem. Jeśli negocjacje skończą się fiaskiem, dostaniesz ofertę zatrudnienia. Życzę sobie i każdemu, kto szuka pracy, aby zawsze otrzymywał obiecywane informacje. Niestety życie czasem toczy się inaczej. Na szczęście pracodawcy, świadomi coraz bardziej zmieniającego się sytuacji na rynku pracy oraz konieczności budowania mocnej marki, w wielu przypadkach, niezależnie od wyniku rekrutacji, przekazują informacje o wynikach wszystkim zainteresowanym uczestnikom procesu rekrutacji.

 

JAK MOŻEMY POMÓC SOBIE W TEJ SYTUACJI?

 

Wykonaj telefon. Dzięki rozmowie telefonicznej będziesz wiedział, na czym stoisz. Albo okaże się, że nie zatrudniono ciebie, wtedy zrób wszystko to, co przeczytałeś wcześniej i działaj dalej, albo okaże się, że cię zatrudniono (tylko zapomnieli cię powiadomić, co też się zdarza) i wtedy wykonaj wszystko to, co przeczytasz poniżej, albo dowiesz się, że masz czekać dalej. Wtedy prawdopodobnie stanąłeś na podium, jednak nie na pierwszym miejscu. Wtedy też równolegle podejmujesz dalsze działania.

 

PRZYPADEK 3 – DOSTAŁEŚ PRACĘ!

 

Gratuluję! W tym przypadku również się nie zatrzymuj, tylko wykonaj:

 

Ewaluację. Zapisane informacje będą cenną wiedzą w przyszłości. W końcu nie wiesz, za jaki czas będziesz miał ponownie okazję szukać pracy.

 

Podziękuj. Zawsze dziękuj za poświęcony czas. Małymi cegiełkami budujesz trwałe i wielkie mosty.

 

Uzyskaj niezbędne informacje. Dowiedz się do kogo, gdzie i kiedy masz się zgłosić w celu podpisania umowy i rozpoczęcia pracy.

 

 

Chcesz się dowiedzieć CO ROBIĆ „W TRAKCIE” ROZMOWY KWALIFIKACYJNEj – przeczytaj tutaj