Phone +48 721 639 074 Paper plane kontakt@restartkariery.pl
Jak budować sieć kontaktów zawodowych?

Jak budować sieć kontaktów zawodowych?

Networking ma ogromny wpływ na rozwój twojej drogi zawodowej. Niestety ciągle przez wielu jest kojarzony wyłącznie z akwizycją i narzucaniem się. Tymczasem budowanie sieci kontaktów oznacza nawiązywanie długoterminowych znajomości i podtrzymywanie pozytywnych relacji. Według Roberta Wendta – światowej sławy specjalisty od marketingu, założyciela m.in. firmy Cultivate Communications, networking to świadomy proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony za pomocą wzajemnie korzystnych kontaktów. Zatem są to działania polegające przede wszystkim na wymianie informacji i wzajemnym wsparciu. Oferując innym naszą pomoc, budujemy zaufanie w relacjach z tymi osobami, co procentuje kolejnymi formami wsparcia z zewnątrz w sytuacji, gdy będziemy go potrzebować.

 

Zasady dobrego networkingu

 

- Wzajemność i otwarte serce: oprócz czerpania korzyści ze znajomości trzeba również dać coś wartościowego w zamian. O dobre relacje należy dbać, opierając je na wzajemnym zaufaniu i podejmując wspólne działania.

- Wiarygodność: bądź spójny niezależnie od tego co, gdzie i z kim robisz. Jeśli inaczej zachowujesz się i działasz w życiu prywatnym, a inaczej w zawodowym, trudno będzie ci pozyskać w odpowiednim czasie polecenia i rekomendacje. Pamiętaj: networking obejmuje osoby reprezentujące różne kręgi kontaktów – współpracowników, znajomych, rodzinę, członków formalnych i nieformalnych grup.

-  Szacunek: nie bądź nachalny i nie oczekuj zbyt wiele. Kontakt powinien polegać przede wszystkim na zbieraniu, dla obu stron, przydatnych i kluczowych informacji.

 

Buduj świadomie


Zdarza się, że swoją sieć kontaktów budujemy nieświadomie i przypadkowo. Rodzice kolegów twoich dzieci, sąsiad, pracownik z firmy, którego spotykasz codziennie w windzie, pani ze sklepu, w którym robisz zakupy… Warto świadomie wchodzić w relacje z innymi osobami. Najlepszym ku temu sposobem jest aktywność w różnych obszarach życia. Z jednej strony poznajemy nowe osoby o zbliżonych zainteresowaniach, chodząc np. na kurs tańca czy basen, z drugiej warto zadbać o spotkania w trakcie różnego rodzaju wydarzeń, które są organizowane przez lokalne społeczności. Wszędzie tam są osoby, które warto poznać. Networking jest inwestycją długoterminową.

 

Bądź tam, gdzie twoje kontakty


Dowiedz się, gdzie możesz spotkać potencjalne grupy kontaktów lub poszczególne osoby, z którymi chcesz budować relacje. Spisz wszystkie serwisy online i offline, w których przebywają twoje aktualne oraz potencjalne kontakty.
Przygotuj osobisty elevator pitch. Zastanów się, co powiesz, gdy ktoś zapyta, kim jesteś i co robisz. Ułóż w głowie trzy zdania, esencję tego, co sobą reprezentujesz.

 

Wyjdź z domu


… z uśmiechem. Ireneusz Osiński, przedsiębiorca i profesjonalny networker mówi: „Po pierwsze bywać. W różnych miejscach, gdzie gromadzą się ludzie potrzebni nam do realizacji naszych projektów. Eventy, konferencje, spotkania. Wszędzie tego pełno! Wychodzić podczas takich spotkań ze swojej strefy komfortu i uprawiać small talk. Nie mówić o sobie, tylko być ciekawym innych ludzi”.

 

Wizytówki – must have czy pieśń przeszłości?


Wielokrotnie byłam uczestnikiem spotkań podczas, których w trakcie rozmowy, ktoś zupełnie mi nieznany podchodził i praktycznie bez słowa „wciskał” mi do ręki wizytówkę, wierząc że właśnie „networkuje” wrrr… Wiem, że dla niektórych mały kartonik z danymi osobowymi może wydawać się czymś nudnym i przestarzałym, niemniej ciągle warto mieć przy sobie profesjonalnie wykonane wizytówki, szczególnie pomocne w sytuacjach o ograniczonym czasie tj. np. biznes mixery, spotkania sieciujące itp.

 

Rozwijaj się networkingowo


Czytaj, szkol się, znajdź eksperta – kogoś, kto pójdzie z tobą na konferencję i pokaże, w jaki sposób „to się robi”. To bardzo dobra metoda, która pozwala prawie natychmiast nabrać niezbędnych umiejętności. W networkingu praktyka to podstawa, teorii jest naprawdę niewiele. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz.

Otwartość na nowych ludzi w naszym życiu, na każdym etapie, stwarza nowe możliwości i pomaga osiągać kolejne etapy naszego rozwoju, również zawodowego.