Phone +48 721 639 074 Paper plane kontakt@restartkariery.pl
Chcę zmienić pracę, ale się boję - jak w 4 krokach pokonać strach przed zmianą?

Chcę zmienić pracę, ale się boję - jak w 4 krokach pokonać strach przed zmianą?

“Chcę zmienić pracę, ale się boję”, “Chcę zmienić pracę, ale nie wiem na jaką”, “Czy powinienem zmienić pracę?” - takie pytania bardzo często słyszę

 

podczas pierwszych spotkań z moimi klientami. Lęk przed zmianą jest zupełnie normalny - warto jednak wiedzieć, jak sprawić, by nie paraliżował  

 

naszego życia zawodowego. Jeśli Ty również chciałbyś zmienić pracę, ale wciąż masz wątpliwości i obawy, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak  

 

to wreszcie zrobić.

 

1. Pogódź się z tym, że zmiana to proces

 

Z pewnością nie bez powodu trafiłeś na ten artykuł. Być może właśnie czujesz potrzebę dokonania zmiany zawodowej i zastanawiasz się, czy to dobry moment. Domyślam się, że jest to trudne. Dotychczasowa pewność zatrudnienia mogły wprowadzić nas w stan stagnacji - a im dłużej w niej tkwimy, tym trudniej podjąć decyzję.

Najczęściej rozwiązań zaczynamy szukać dopiero wtedy, gdy sytuacja doskwiera nam tak bardzo, że zaczynamy odczuwać stres i presję czasu. Wówczas chcemy działać szybko i oczekujemy natychmiastowych rezultatów. Jeśli właśnie jesteś w tym miejscu, musisz uświadomić sobie, że zmiana to proces. Podejdź więc do sprawy na spokojnie i daj sobie czas, by krok po kroku przejść przez wszystkie jej etapy.

 

2. Poznaj swoje emocje

 

Każda zmiana może okazać się trudnym doświadczeniem. Jeśli nie była ona Twoją własną decyzją, a została wymuszona utratą pracy, możesz czuć złość, strach lub poczucie winy. Być może trudno jest Ci zaakceptować nową sytuację i się z nią pogodzić. Co ciekawe, nawet w pełni chciana i zaplanowana zmiana może przynieść burzę trudnych emocji.

 

To, co czujesz, jest w pełni normalne. Perspektywa zmiany może nieść zarówno ekscytację związaną z otwierającymi się właśnie możliwościami, jak i obawy spowodowane niepewnością czy lękiem o przyszłość. Poznanie i zaakceptowanie emocji to pierwszy krok do oswojenia zmiany i wkroczenia w jej kolejny etap. To właśnie w tym momencie rozpoczyna się dla Ciebie najlepszy okres na zdefiniowanie na nowo swoich kwalifikacji i celów zawodowych (by na nowo zdefiniować swoje kwalifikacje i cele zawodowe) - wykorzystaj go jak najlepiej, a już wkrótce zmienisz swoje położenie i będziesz mógł cieszyć się odmienioną sytuacją zawodową.

 

3. Ustal kierunek zmiany

 

“Nie wiem, co chcę robić w życiu” - to kolejne zdanie, które często słyszę podczas rozmów z moimi klientami. Jest wiele osób, które odczuwają potrzebę zmiany, ale nie znają jej kierunku. Co zrobić, jeśli Ty również należysz do tej grupy? Zawsze radzę moim klientom, by zaczęli od określenia tego, czego robić nie chcą. Zastanów się: czego najbardziej nie lubiłeś w dotychczasowej pracy? Co najbardziej Ci w niej przeszkadzało? Czego nie chciałbyś robić lub doświadczać w przyszłości?

 

Z pomocą przyjdzie Ci ćwiczenie z białą kartką. Połóż ją przed sobą, a następnie podziel ją na dwie części pionową linią. Po lewej stronie wypisz wszystkie stany, doświadczenia i sytuacje, których nie chcesz w swoim życiu zawodowym. Wówczas będzie Ci już bardzo łatwo przeanalizować te anty-cele i zmienić je w pragnienia - wypisz je po prawej stronie. Wynik jaki otrzymasz to zarys kierunku, w jakim powinieneś podążać.

 

Jeśli właśnie masz przed sobą decyzję o zmianie pracy dołącz do cyklu bezpłatnych webinarów, który startuje na początku listopada. 

Niebawem rusza Akademia RESTART KARIERY. Nie przegap wydarzeń 

CHCĘ OTRZYMAĆ POWIADOMIENIE

 

4. Zaplanuj zmianę

 

Poszukiwanie pracy przypomina podróż. Najpierw musisz zastanowić się, dokąd chcesz jechać, co spakować, jaki środek transportu wybrać oraz jak wiele czasu potrzebujesz, by dotrzeć na miejsce. Podobnie jest z szukaniem pracy. Ustalenie celu, potrzebnych zasobów oraz oczekiwanych rezultatów pomoże Ci działać naprawdę skutecznie.

 

Wiedząc już, że zmiana pracy to proces, który może potrwać, przygotuj się. Zacznij od zaplanowania swoich finansów - oszczędne gospodarowanie środkami w tym trudnym okresie znacznie zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa. Bądź też gotowy na poszukiwania - zaktualizuj swoje CV i profil na LinkedIn.

 

Na tym etapie określ również (inne, ważne dla Ciebie) kryteria opłacalności:

 

  • Twoje cele i wartości
  • Twoje kluczowe kompetencje
  • Dziedziny, w jakich chcesz się rozwijać
  • Ludzi, z jakimi chciałbyś pracować
  • Otoczenie, w jakim chciałbyś przebywać
  • Poziom odpowiedzialności, z jakim chciałbyś się zmierzyć
  • Pożądaną lokalizację nowej pracy.

 

Dzięki temu będziesz mógł sprawnie selekcjonować potencjalnych pracodawców, co pomoże Ci szybciej zdobyć nowe zatrudnienie.

 

Jak zmienić pracę po 40?

 

Rozmowy z moimi klientami pokazały mi, że zmiana pracy po 40 może być trudna. Wiele osób, zwłaszcza tych, które rozstają się z pracodawcą po wielu latach, obawia się zderzenia z dynamicznym rynkiem pracy. Dobra wiadomość jest taka, że zmiana może okazać się bardzo korzystna. Wielu moich klientów, dzięki kilku prostym wskazówkom, dokonało satysfakcjonujących wyborów zawodowych - nawet w trudnych momentach życia.

 

Jeśli właśnie masz przed sobą decyzję o zmianie pracy, dołącz do cyklu bezpłatnych webinarów, który startuje na początku listopada. Zarejestruj się TUTAJ