Phone +48 721 639 074 Paper plane kontakt@restartkariery.pl
8 elementów, na które musisz uważać podczas rozmowy kwalifikacyjnej – interview cz. 2

8 elementów, na które musisz uważać podczas rozmowy kwalifikacyjnej – interview cz. 2

Rozmowa kwalifikacyjna bardziej przypomina taniec niż sprzedaż. Jest spotkaniem dwóch osób, usiłujących zdecydować, czy dobrze im będzie razem na wspólnej drodze.

 

Pięć głównych pytań, na które pracodawca chce uzyskać odpowiedź podczas procesu rekrutacji:

Z jakiego powodu interesuje cię ta praca a nie inna? (dlaczego to stanowisko, dlaczego ta firma, twoje plany rozwoju kariery, powód odejścia z poprzedniej pracy)

Co możesz zrobić dla organizacji? (jak do tej pory pomagałeś pracodawcom w rozwiązywaniu ich problemów, jak przyczyniałeś się do rozwoju firm, w których pracowałeś, jak radziłeś sobie z sytuacjami trudnymi, co ci się podobało w poprzedniej pracy)

Jakim człowiekiem jesteś? (jak współpracujesz z innymi, jak radzisz sobie z konfliktami, jak wyobrażasz sobie pracę w organizacji, do której aplikujesz, jakie cechy wykazujesz we współpracy z innymi, z jakiego powodu interesuje cię firma, do której aplikujesz)

Co ciebie wyróżnia spośród innych, którzy biorą udział w rekrutacji? (twoje mocne strony, co robisz szybciej, staranniej, efektywniej, skuteczniej, ponadprzeciętnie)

Czy stać nas na twoje oczekiwania zarówno finansowe, jak i rozwojowe? (ile chcesz zarabiać, jak siebie widzisz w tej firmie za pięć lat, jak chcesz się rozwijać, czego oczekujesz od swojego pracodawcy)

CO NALEŻY ZROBIĆ „PRZED” ROZMOWĄ KWALIFIKACYJNĄ – przeczytaj tutaj

 

CO NALEŻY ROBIĆ „W TRAKCIE” ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

Uff, zdążyłeś. Jesteś na miejscu i czekasz, aż cię poproszą. Wychodzi rekruter lub twój przyszły pracodawca. Wstajesz z uśmiechem, witasz się i przedstawiasz. Podajesz rękę. Jak zarządzać sobą podczas czasu, jaki został ci dany?

Wyłącz telefon komórkowy. Chwilę przed wejściem wycisz zupełnie telefon. Wyłącz wibracje.

Przede wszystkim bądź sobą. Stres może spowodować wycofanie i milczenie lub nadmierną otwartość, zbyt głośny śmiech. Bądź stonowany i adekwatny, ale ciągle pozostań sobą.

Pierwsze kilka minut służą rozluźnieniu obu stron, ociepleniu relacji. Bądź w kontakcie wzrokowym, usiądź spokojnie na krześle. Nie gestykuluj nadmiernie. Uśmiechaj się i chętnie odpowiadaj na pytania związane z pogodą czy dojazdem.

Inicjatywa i dialog. Z odwagą i uśmiechem odpowiadaj na pytania. Prawdopodobnie podczas dwóch pierwszych pytań będziesz jeszcze zdenerwowany, później przyjdzie rozluźnienie. Odnoś się do pytań i informacji przekazywanych przez rekrutera. Pamiętaj, to nie jest przesłuchanie tylko rozmowa. Jeśli masz do czynienia z początkującym rekruterem (każdy kiedyś zaczyna), jego stres może być o wiele większy niż twój. Możesz pomóc zbudować pozytywną atmosferę spotkania poprzez swoją postawę i otwartość.

Bądź aktywny, obserwuj i reaguj na sygnały. Odpowiadaj na pytanie nie dłużej niż dwie minuty. Jeśli widzisz, że osoba rekrutująca zagląda do notatnika, zaczyna błądzić wzrokiem po pomieszczeniu, w którym jesteście, w najgorszym przypadku powstrzymuje się od ziewania, kończ wypowiedź. Z drugiej strony nie odpowiadaj jednym słowem.

Mów językiem osoby rekrutującej. Odnosząc się do pytania używaj sformułowań rekrutera. Ułatwia to znalezienie wspólnego języka. Jeśli twój rozmówca mówi np. pieniądze, ty nie mów pieniążki.

Podawaj przykłady doświadczenia. To już wiesz. Przygotowując się do rozmowy, przygotuj przykłady sytuacji, w których użyłeś swoich kompetencji. Najlepiej i zawsze w pierwszej kolejności z życia zawodowego. Jeśli już wyczerpała się twoja pula w tym obszarze sięgnij do rezerwowej, czyli twojego doświadczenia życiowego.

Zachowuj się spójnie, adekwatnie i kulturalnie. Może być tak, że masz całkiem niezły odzew na swoje działania związane z wysyłaniem CV czy docieraniem do pracodawcy za pomocą sieci kontaktów, jednak po bezpośrednich spotkaniach „odpadasz”. Jeśli tak się dzieje, albo następuje niedopasowanie kompetencyjne – tę informację uzyskasz po prośbie o feedback po rozmowie, albo powód jest inny. Jeśli na pytanie, z jakiego powodu nie przeszedłeś do dalszego etapu rekrutacji osoba, z którą rozmawiałeś, nie do końca jest ci w stanie odpowiedzieć lub wyraźnie nie wie jak odpowiedzieć, możesz się domyślać, że nie stworzyliście przysłowiowej chemii lub było coś takiego w twoim zachowaniu, co spowodowało decyzję negatywną (wersja bliższa prawdy).

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Pewność siebie. Jeśli mówisz za cicho, wyraźnie się wahasz przy odpowiedziach lub ciągle przerywasz i przesadnie wychwalasz siebie, każde z tych zachowań może wzbudzić wątpliwości.

Lekceważysz innych. Niekulturalnie potraktowałeś kelnera (jeśli spotkanie odbywa się w restauracji) lub recepcjonistę czy serwis sprzątający. W swoich wypowiedziach wyrażasz się lekceważąco na temat swoich dotychczasowych współpracowników i pracodawcy.

Narzekasz. Narzekasz na warunki pracy, inne osoby, zakres obowiązków, firmę.

Podziękowanie. A raczej jego brak, zarówno bezpośrednio na spotkaniu, jak również mailowo pod koniec dnia.

Jeśli nadal jest ci trudno zidentyfikować, co może nie działać, poszukaj pomocy u kogoś innego. Możesz skonsultować się z przyjacielem, doradcą, coach’em kariery.

ZAWSZE MÓW POZYTYWNIE O SWOICH DOTYCHCZASOWYCH PRACODAWCACH.

Zapamiętuj i notuj. Informacje związane z dalszym etapem rekrutacji czy nazwiskiem osoby, która się z tobą skontaktuje – zapisz. Przez chwilę je pamiętasz, ale stres związany ze spotkaniem może spowodować, że po wyjściu informacje te w cudowny sposób ulecą ci z głowy.

 

CO NALEŻY ZROBIĆ „PO” ROZMOWIE KWALIFIKACYJNEJ – przeczytasz tutaj